Vitamin

Vitamin konulu haber ile ilgili görsel.

Biyoloji iliminde besinlerde bulunan, vücutta genellikle yapılmayan, yağda veya suda çözünebilme özelliği olan, eksikliği veya fazlalığı çeşitli hastalıklara yol açan maddelere verilen genel ad olarak bilini vitamin.

Vitamin sözcüğü ilk olarak Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanılmış olup Vita Latince, hayat demektir. “-amin” son eki ise “amin” sözcüğünü kast edilmektedir.

Beden ve ruh sağlığının korunması için vitaminlerin doğru şekilde ve uygun dozlarda alınması önem taşıyor. Vücuttaki tüm organ ve sistemleri etkileyen vitaminlerin yetersiz alımı farklı belirtilerle kendini gösterebiliyor.

 

Mesala A vitamini, göz problemlerini ve körlüğü önlediğini uzmanlar ifade etmektedir. A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engeller. Uzmanlara göre sindirim sisteminde oluşan ülserleri de tedavi eden A vitamini; soğuk algınlığını ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

Modernleşen hayat standardı ve doğal beslenemeden uzak olan günümüz insanı, günün şartlarında; sağlıklı yaşamak ve birçok hastalığa yakalanmadan önüne geçebilmek için vitamin ve mineral desteği almak zorunda kalmaktadır.

Uzmanlara göre günlük yeterli oranda vitamin ve mineral alımı; bireyleri hem ruhen ve fiziken destekler, hem de halsizlik, yorgunluk ve bağışıklık sistemi sorunları gibi semptomların yaşanmasını önler.