Vitamin Nedir

Vitamin nedir, neden vitamine ihtiyaç vardır, vitaminin fayları nedir.

Vitamin nedir sorusunun ilk karşılığı genel olarak; biyoloji iliminde besinlerde bulunan, vücutta genellikle yapılmayan, yağda veya suda çözüne bilme özelliği olan, eksikliği veya fazlalığı çeşitli hastalıklara yol açan maddelere verilen genel ad olarak tanımlanmaktadır.

Uzmanlar; vitamin sözcüğünün ilk olarak Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanıldığını ifade etmektedirler. Bu tespite göre Vita Latince, “hayat” demek olup “-amin” son eki ise “amin” sözcüğünden gelmektedir.

Bir nevi hayata ve dini ritüele atıf yapan vitamin, modernleşen hayat standardı ve doğal beslenmeden uzak olan günümüz insanının aradığı önemli bir ihtiyaç olmuştur. Günümüz koşullarında modern insan artık; sağlıklı yaşamak ve birçok hastalığa yakalanmadan önüne geçebilmek için vitamin ve mineral desteği almak zorunda kalmaktadır.

Uzmanlara göre günlük yeterli oranda vitamin ve mineral alımı; bireyleri hem ruhen ve fiziken destekler, hem de halsizlik, yorgunluk ve bağışıklık sistemi sorunları gibi semptomların yaşanmasını önlemektedir.

Vitamin nedir, neden vitamine ihtiyaç vardır, soruları karşımıza çıktığında; beden ve ruh sağlığının korunması için vitaminlerin doğru şekilde ve uygun dozlarda alınması önem taşıdığı ortaya çıkmaktadır. Uzmanlara göre vücuttaki tüm organ ve sistemleri etkileyen vitaminlerin yetersiz alımı farklı belirtilerle kendini gösterebiliyor.

Araştırmalara göre  A vitamini, göz problemlerini ve körlüğü önlediğini uzmanlar ifade etmektedir. Yine A vitaminine dair yapılan araştırmalarda A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek cilt sorunlarını engellediği tespit edilmiştir.

Uzmanlara göre sindirim sisteminde oluşan ülserleri de tedavi eden A vitamini; soğuk algınlığını ve böbreklerde, mesanede, akciğerlerde ve mukus zarlarında enfeksiyonlara karşı vücudu kormaktadır.