Vitamin Çeşitleri

Vitamin çeşitleri nelerdir. Sağlıklı beslenmek için gerekli vitaminler nelerdir?
Vitamin Çeşitlerinden bazıları; A vitamini, B1 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini.

Sağlıklı hayatın vazgeçilmez bir parçası olan organik bileşikler olarak tanımlanan vitaminin çok sayıda çeşitleri vardır. Vitamin çeşitleri doğal beslenmenin en önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk olarak Polonyalı biyokimyacı Casimir Funk tarafından 1912’de kullanılan vitamin terimi, “hayat” anlamına gelen Latince kökenli “vita” kelimesinden gelir. “-amin” son eki ise “amin” sözcüğü ile tamamlanarak oluşmuştur.

Bazı vitamin eksikliğinde dilde hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri oluşur.

Bazı vitamin çeşitleri, yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olamalarını sağlar .Vücudun savunma sistemini artırıcı etki gösterir. Histamin yapımını azaltarak allerjik olayların şiddetini düşürür. Örneğin bir vitamin çeşidi olan C vitamini eksikliğinde diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.

Vitamin Çeşitleri

Yağda ve suda eriyen geniş bir kullanım alanı olan vitamin çeşitlerinin genel itibari ile bilinenleri; A vitamini, B1 vitamini, B11 vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini şeklinde sıralanabilir.

Bilinen temel vitaminler ve faydaları şunlardır:

A vitamini Enfeksiyonlara karşı direnci arttırır normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, görme için gereklidir.

D vitamini İnce bağırsaklardan kalsiyumun emilmesine yardımcı olur, kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde tutulmasını sağlar.

E vitamini Antioksidan etkilidir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirir.

K vitamini Karaciğere gelen Kvitamini burada üretilen bazı pıhtılaşma faktörlerinin yapımında rol alır.

B1 vitamini Kasların ve sinir sisteminin faliyeti için gereklidir.Yetersizliğinde iştahsızlık, huzursuzluk, bellek zayıflığı ve dikkat azalması görülür.

B2 vitamini Eksikliğinde dilde kızarma, yanma hissi, ağız çevresi ve dudaklarda kızarma, tahriş, çatlaklar, gözlerde kaşıntı, yanma hissi, katarakt oluşumu, saçların dökülmesi, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, sindirim sorunları oluşur.

B3 vitamini Yetersiz beslenme sonucu deriyi sinir sistemini tutan pellegra adlı hastalık ortaya çıkar.

B5 vitamini Doğada bol olduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır.

B6 vitamini Sinir sistemi ve hormonların çalışmasını düzenler.Vücudun savunmasında antikor ve akyuvar oluşumunda rol oynar.

B11 vitamini Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir.

B12 vitamini Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir.

C vitamini Vücudumuz C vitaminini üretemez bitkiler ve bazı hayvanlar bu vitamini üretebilmektedir. Besinlerle alınan vitamin 2 saat içersinde kullanılır 4 saat sonunda kandan uzaklaşır.